The TSP2 presidential style teleprompter series incorporates all the great things about its predecessor the TSP series, but they have made some huge improvements. First the new mirror clamp system has been completely redesigned giving it a sleeker cleaner look while making it smaller, lighter and more versatile. Next is the monitor mount system, with their all new folding support system that allows the entire monitor assembly to stay fully intact during transportation. The system is available in three sizes 15", 17", 19" and also available in full bundled packages that consist of two teleprompters with all the necessary hardware and software. TSP2-15-BUN The TSP2-15 Presidential Teleprompter Bundle is designed for speaking events where the teleprompter is positioned in such a way that the text is only visible to the reader. This style of teleprompter has been around for a long time. The TSP2-15-BUN teleprompter bundle includes two teleprompter, three 25 foot VGA Cables and a four port VGA splitter allowing you to have two teleprompter set up for the same speaker. This is the most common method because it allows the talent to look from one to the other giving a more natural looking presentation. How it Works The teleprompter has a transparent mirror called a beam splitter that is installed on the top of an extended stand. The teleprompter is situated between the reader and the audience, but is hardly visible. The speaker sees the scrolling text on his side of the mirror, but all the audience sees is a clear piece of glass. The TSP2-15 has a 14" x 14" beam splitter mirror that has rounded corners and a 15" LCD monitor along with a 25' VGA cable and has a reading distance of 18 feet. It also includes their proprietary software called ZaPrompt Pro which creates the scrolling text for the monitor and can be installed on four computers.