The 18V MultiVolt 7-1/4 Inch Cordless Circular Saw (C1807DAQ4M) featuring a new powerful and lightweight design inspired by the needs of the professional. This saw has 40% higher maximum thrust force and a 2-7/16” cutting depth to easily rip through multiple layers of plywood and OSB sheeting. This high torque combined with up to 8% less weight than leading cordless sidewinder circular saws, including battery,delivers an astonishing power to weight ratio. This well-balanced saw, combined with Metabo HPT’s signature ergonomics and blade right sight lines, produce an effortless cutting experience and reduced user fatigue. The efficient brushless motor is powered by a 18V MultiVolt battery to provide the torque and RPM needed for jobsite cutting applications. It delivers the power to make up to 200 2x4 cuts per charge. The C1807DAQ4M 7-1/4” cordless circular saw features a 55°bevel range, an electric brake, LED work light, dust blower, on-tool blade wrench, and kickback protection making it an ideal tool for GC’s, carpenters, roofers, framers, siders, concrete form workers, and DIY users. This 18V MultiVolt 7-1/4” cordless circular saw also includes the new VPR 24 tooth framing blade and a dust collection adapter. This saw is backed by Metabo HPT’s Lifetime Lithium-ion tool body warranty, providing peace of mind for your purchase. This 18V circular saw is part of the expanding MultiVolt system of power tools from Metabo HPT. It accepts any MultiVolt battery for extreme power and runtime.
Price history chart & currency exchange rate
Customers also viewed
aliexpress.ru
aliexpress.ru
For Apple Watch Series 4 5 6 7 45mm 44 Genuine Leather Watch Band Strap Replacement For Apple Watch Series 3 2 Vintage Bracelet
aliexpress.com
aliexpress.com
BORN PRETTY 3 in 1 Dipping Nail Powder Natural Dry Nail Art Decorations Acrylic Powder Carving Extending Dip Nails Tools 10ml
Marvel Avengers Endgame Print Baseball Snapback Cap Bboy Hip-hop Hats For Men Boy
19MM Heavy Silk Cardigan Robe Nightgown Set with Belt 100% Mulberry Silk Sling Dress & Short Bathrobe 2 Pieces Kimono Sleepwear