AD835 Multiplier Module Mixer Broadband Modem 4-Quadrant Multiplier DC-250MHZ Frequency
Description
Features:AD835 is a first single-chip 250 MHz four-quadrant voltage output analog multiplier, a full-scale (1 V to +1 V) rising to falling time of 2.5 ns (using 150standard RL), 0.1% up time is typically 20 ns. Its differential multiplication inputs x and y, z are the adding input high input impedance (100 k || 2 pF). W low impedance output voltage can provide2.5v voltage and output load driven a minimum of 25. The product of a very low noise AD835 chip (50 nV / Hz), far better than earlier products. AD835 only has outstanding speed performance, and easy to use, feature-rich. The main application areas: high-speed multiplication, division, squaring; broadband modulation and demodulation; phase detection and measurement; sine wave frequency doubling; video gain control and keying; voltage-controlled amplifiers and filters, with shielding shell and anti-reverse protection diode.Technical indicators:1, power supply voltage: + - 5V DC (typical current 5mA)2, the operating frequency: DC-250MHZ; input and output impedance: 50 ohms; input signal range: + - 1VPP3, the multiplier formula: W = (X1-X2) * (Y1-Y2) + ZDifferent application configurations:Since the AD835 is four-quadrant analog multiplier, the formula is: W = (X1-X2) * (Y1-Y2) + Z;X2, there are two choices: short circuit J2, J1 is disconnected when X2 = 0; short circuit J1, J2 disconnected when X2 = RP1 potentiometer tuned voltage value, in this case the signal can be subtracted by X1-X2 X2 contained in the DC signal DC
Price history chart & currency exchange rate
Customers also viewed
aliexpress.ru
aliexpress.com
aliexpress.com
Летняя Новинка Мужская футболка для спорта и отдыха шорты для фитнеса и бега футболка набор трендов
Ethernet Keystone Coupler, 20Pack Cat6 RJ45 Keystone Jack Inline Female Connectors
aliexpress.ru
YAMA Polyester Ombre Organza Ribbon 50mm 63mm 75mm 200Yards/roll 2" - 3" inch Hand made Silk Ribbons
Car Under Seat Umbrella Holder Container Box For Land Rover Range Rover Sport 2012- 2017 ABS 1pcs
dhgate.com
dhgate.com
Inktastic Summer Vacation Mode Carolina Beach North Carolina Gift Baby Boy or Baby Girl Bodysuit
walmart.com
6pcs Chain Clips Flexible Chain Clips Bib Holder Eyeglass Chain Stainless Steel Chain
big 3d 25 styles extension false eyelashes mink hair lashes 15mm 3d mink lashes box multi-layer soft natural simulation beauty manual
shopee.co.id
Светодиодный прожектор 90 Вт с вращающейся головкой, для караоке, частных комнат, баров, сценического освещения, с эффектом цветового перелива и LED-проекцией
Литиевая батарея 36В 10S3P 18650, 500Вт, высокомощная, высококачественная, для M365, с BMS 42В