Hikvision - Thermal Camera - DS-2TP31B-3AUF
Hikvision
sku: 9694
ACCORDING TO OUR RECORDS THIS PRODUCT IS NOT AVAILABLE NOW
Shipping from: United Arab Emirates
Description
Hikvision’s DS-2TP31B-3AUF Thermal Camera is the ideal fever detecting device for public use as it records thermal images in your choice of four color palettes. The camera features a high 160 x 120 resolution as well as a 2.4” LCD Display to provide a clear display. The DS-2TP31B-3AUF Thermal Camera is equipped with a built-in rechargeable Li-Ion battery that can work up to 8 hours straight. It also features a replaceable 8GB memory card to store recorded captured snapshots, and important data. You can use Hikvision’s device for fever detection purposes or as a thermal camera to boost your surveillance system!
Features:
Handheld Thermal Camera
Designed to Detect Elevated Skin-Surface Temperature with High Accuracy in Real-Time
Built-In Rechargeable Li-Ion Battery
Up to 8 Hours of Continuous Running
Thermography Function: Detects the Real-Time Temperature, and Displays it on the Screen
Equipped with Replaceable Memory Card to Store Recorded Captured Snapshots and Important Data
Supports 4 Palettes
Technical Specifications:
Hardware Interface: Micro USB
Working Temperature: 10ºC to 35ºC
Protection Level: IP54
Drop Test Height: 2m (6.56 Feet)
Dimensions: 196mm x 117mm x 59mm (7.7” x 4.6” x 2.3”)
Weight: Approx. less than 350g (0.7lb)
Image Sensor: Uncooled Focal Plane Arrays
Max Resolution: 160 x 120
Pixel Pitch: 17μm
Response Waveband: 8μm to 14μm
NETD: < 40mK (@ 25 ºC, F#=1.0)
Field of View: 37.2º x 50º
Focal Length: 3.1mm
IFOV (mrad): 5.48 mrad
Min. Focus Length: ≥ 150mm
Aperture: F 1.1
Monitor: 320 x 240 Resolution 2.4” LCD Display
Palettes: Black Hot, White Hot, Rainbow, Ironbow
3 Thermometry Points: Max. Temperature, Min. Temperature, Center Temperature
Thermographic Range: 30ºC to 45ºC
Thermographic Accuracy up to ± 0.5ºC
Battery Type: Built-In Rechargeable Li-Ion Battery
Battery Operating Type: 8 Hours of Continuous Running
Storage: Replaceable Memory Card (Default 8GB, Supports up to 128G Storage)
Photo: Thermal Image
Language: English
Power: 3.7V DC / 0.4A
Power Consumption: Less than 1.2W
Accessories: Power Adaptor, USB Cable, 8GB Memory Card, User Manual, Disk, Wrist Strap
Contents:
1 x Hikvision DS-2TP31B-3AUF Thermal Camera (Without Stand)
1 x Power Adaptor
1 x USB Cable
1 x Wrist Strap
1 x Disk
1 x User Manual
WARRANTY: 2 Years
Features:
Handheld Thermal Camera
Supports 4 Palettes
Technical Specifications:
Hardware Interface: Micro USB
Protection Level: IP54
Max Resolution: 160 x 120
Pixel Pitch: 17μm
Response Waveband: 8μm to 14μm
NETD: < 40mK (@ 25 ºC, F#=1.0)
Field of View: 37.2º x 50º
Focal Length: 3.1mm
IFOV (mrad): 5.48 mrad
Min. Focus Length: ≥ 150mm
Aperture: F 1.1
Photo: Thermal Image
Language: English
Power: 3.7V DC / 0.4A