C12M-SCLCR06 12 mm 150 mm solid carbide boring bar Work on carbide insert
Marbhall
sku: 3158187716
ACCORDING TO OUR RECORDS THIS PRODUCT IS NOT AVAILABLE NOW
Shipping from: United States
Description
Features: brand new and high quality Made of high-quality materials durable C12M-SCLCR06 solid carbide boring bar for machining carbide inserts. Maintain tight tolerances and excellent performance. Tungsten steel (hard alloy) has a series of excellent properties such as high hardness wear resistance good strength and toughness heat resistance and corrosion resistance especially its high hardness and wear resistance. It remains basically unchanged even at a temperature of 500°C and still has a high hardness at 1000°C. Strong anti-vibration ability and prolong service life. Stable performance and easy installation. Product parameters: Model: C12M-SCLCR06 Material: Tungsten steel Length: 150mm Shank diameter: 12mm Minimum processing size: 14mm Applicable blade: CC0602** (not included) Wrench: T8 Screw: 2.5 Package list: 1 * C12M-SCLCR06 Turning tool holder 1 * Wrench Note: 1.The real color of the item may be slightly different from the pictures shown on website caused by many factors such as brightness of your monitor and light brightness. 2.Please allow slight manual measurement deviation for the data.
Price history chart & currency exchange rate
Customers also viewed
PandaHall Alloy Multi-Strand Links, Spray Painted, Square, Dark Orchid, 6x6x4mm, Hole: 0.8mm Alloy Square Purple
pandahall.com
Алюминиевая заготовка для кронштейна генератора переменного тока Ford 351C, автомобильные аксессуары
aliexpress.ru
aliexpress.ru
Epoxy Resin Mold Tortoise Box Casting Silicone Mould DIY Crafts Storage Container Making Tools
aliexpress.com
aliexpress.com
1,6 мм низкотемпературная медная алюминиевая проволока с флюсовой сердцевиной, легкоплавкий Универсальный сварочный стержень, сталь, алюми...
Велосипедная задняя амортизационная втулка, поворотная точка, задние модифицированные детали 38x8 мм